Zanieczyszczenie powietrza skraca życie na większą skalę niż wojna, tytoń i AIDS
Według badań opublikowanych w czasopiśmie Cardiovascular Research zanieczyszczenie powietrza jest odpowiedzialne za skrócenie życia ludzi na całym świecie w skali znacznie większej niż wojny, przemoc, tytoń i choroby takie jak HIV i AIDS .
Naukowcy z Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego oszacowali, że globalnie zanieczyszczenie powietrza powoduje dodatkowe 8,8 miliona przedwczesnych zgonów każdego roku.
Aby oszacować te liczby naukowcy przeanalizowali dane dotyczące narażenia z modelu, który symuluje procesy chemiczne atmosferyczne z naturalnych i stworzonych przez człowieka źródeł zanieczyszczeń.
Następnie naukowcy zastosowali te dane do nowego modelu globalnego narażenia i liczby zgonów oraz do danych z globalnego obciążenia chorobą. Następnie oszacowali śmiertelność i długość życia z różnych przyczyn zanieczyszczenia powietrza w porównaniu z innymi przyczynami przedwczesnych zgonów na całym świecie.
Naukowcy oszacowali, że zanieczyszczenie powietrza zmniejsza średnią długość życia wszystkich ludzi na świecie o trzy lata.
Dla porównania, tytoń skraca oczekiwaną długość życia o 2,2 roku, HIV i AIDS o 0,7 roku, a przemoc i zgony w wojnach o 0,3 roku.
Naukowcy przyjrzeli się również wpływowi zanieczyszczenia powietrza na różne choroby odkryli, że choroba sercowo-naczyniowa jest odpowiedzialna za największy odsetek skróconych żyć z powodu zanieczyszczenia powietrza, przyczyniając się do 43% strat w oczekiwanej długości życia na całym świecie.
Naukowcy oszacowali, że jeśli zanieczyszczenie powietrza zostanie zmniejszone poprzez usunięcie emisji paliw kopalnych to średnia długość życia na świecie zwiększy się o ponad rok.
Profesor Thomas Münzel powiedział: „Ponieważ wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie publiczne jest ogólnie znacznie większy niż się spodziewano i jest zjawiskiem ogólnoświatowym uważamy, że nasze wyniki wskazują na pandemię zanieczyszczenia powietrza.
Zarówno w zanieczyszczeniu powietrza jak i paleniu tytoniu można zapobiec, ale w ostatnich dziesięcioleciach znacznie mniej uwagi poświęcono zanieczyszczeniu powietrza niż paleniu.
Ważne jest, aby decydenci i społeczność medyczna zdali sobie sprawę, że zanieczyszczenie powietrza jest ważnym czynnikiem ryzyka chorób serca i naczyń krwionośnych.